16 Ekim 2016 Pazar

Fangirl Kitap Yorumu

Gönderen Sibel Deliorman zaman: 11:44:00

Arka Kapak
Cath bir Simon Snow hayranıdır. 

Öyle ya, tüm dünya Simon Snow hayranıdır...

  Ancak bu Cath için bir hayat felsefesidir ve o takipçi olma konusunda çok iyidir. İkiz kız kardeşi Wren'le çocukluklarından beri Simon Snow kitaplarını defalarca okumaktan, hayran kurgusu yazmaya kadar, kendilerini seriye adamış, annelerini kaybetmelerini de ancak bu şekilde atlatabilmişlerdir. 
Büyüdükçe Wren'in hayranlığı azalsa da Cath'in vazgeçmeye niyeti yoktur. 

  Üniversiteye gidecekleri sırada Wren, onunla aynı odada kalmak istemediğini söyleyince Cath kendi rahat dünyasının tamamen dışında, bir başına kalır. Son derece utangaç olan Cath, kendini yazdığı hayran kurgusuna kaptırmıştır. Hikayesinde her zaman ne diyeceğini gayet iyi bilmekte ve gerçek hayatta hiç tecrübe etmediği romantizmi öyküsüne yansıtabilmektedir. Wren elinden tutmadan da Cath her şeyin üstesinden gelebilecek midir? Kendi hayatına başlamaya gerçekten hazır mıdır? Ya kendi hikayelerini yazmaya?..

En önemlisi de Simon Snow sevdasını geride bırakma pahasına yola devam etmeyi istemekte midir?

Kitap Konusu
  
  Merhaba herkeseee... :) Yaklaşık 1,5 aydır yoktum buralarda ve buraya yorum yazmayı, bir şeyler paylaşmayı çok özlemişim... Buralarda olamamamın sebepleri içerisinde milyonlarca sebep sıralayabilirim aslında ama bunlardan en önemlileri eylül ayında bir kırtasiye markasının tanıtımında çalışmış olmam ve arkasından da okulumun açılmış olması oldu, haliyle de bu dönemlerde fazla kitap okuyamadım...
Ama artık tekrar her şeye başlamışken bir daha bu kadar çok arayı uzatmak istemiyorum. Artık bir an önce kitabın konusundan da bahsedeyim sizlere... :) 
  Cath adında fazlasıyla kendi halinde olan bir karakterimiz var ve bunun birde tam zıttı olan ikiz kız kardeşi Wren... Bu iki kız kardeşi çok küçükken anneleri terk ediyor. Bu olay Cath'i içine kapanık olarak etkilemişken Wren'ni de dışa dönük yapıyor. Babalarıyla beraber büyüyen bu kızlar üniversiteye gitmek için ayrılıyorlar evlerinden ve ikisi de aynı üniversiteyi kazanıyor. Cath, kız kardeşiyle beraber kalacağını düşünüp rahatlarken, kız kardeşi artık ondan ayrılmak, yeni bir hayat kurmak, yeni insanlar tanımak, üniversiteyi dilediği gibi okumak istiyor. Cath hiç istemesede yurtları ayrı oluyor ve Wren'den ayrılıyor. 
 Cath için de hayat bundan sonra başlıyor. Reagan isminde bir kızla aynı odayı paylaşıyor ama bu kız da hiç Cath gibi değil. Reagan, son derece gezmeyi, eğlenmeyi, yeni insanlar tanımayı seven bir kız. Cath ile ilk başlarda hiç anlaşamasalar bile sonra sonra alışıyorlar birbirlerine. Zaten Cath'in tek istediği ders çalışıp arada da büyük hayranlık duyduğu Simon Snow için hayranlık kurgusu yazmak. Simon Snow kim derseniz şu şekilde anlatayım; Harry Poter gibi bir kitap kurgusu, kitaptaki karaktere de Cath bayılıyor ve internet ortamında onlar için hayranlık kurguları yazıyor zaten kitabımızın ismi de bu yüzden Fangirl...
  Reagan'nın birde Levi isminde bir arkadaşı var... Eskiden sevgilisi olan bu Levi artık Reagan için sadece bir arkadaş oluyor ve Cath'ten de çok fazla hoşlanıyor. 
  Bu sıralarda da Wren hiç uslu durmuyor başını belaya soktukça sokuyor ama Cath her seferinde kardeşini yaptıkları için affedip onun yanında oluyor. Levi'de bu sıralarda Cath'i hiç yalnız bırakmıyor, onun hayatına daha da fazla girmek istiyor. 
Cath, Levi'yi ders çalıştırıyor, hayran kurgularını okuyor derken birbirlerine oldukça yakınlaşıyorlar, fakat beraber olabilecekken Levi, Cath'e büyük bir hata yapıyor. Aslında Cath'e kendini kabul ettirebilmek çok zor, çünkü yalnızlığına alışmış bir karakter, annesinin yaptıklarından dolayıda insanlara güvenmekte zorluk çekiyor.
Ancak Levi ve Cath için başka engellerde çıkıyor. Bundan sonrasını da sizlerin okumasına bırakıyorum ve konusunu bu şekilde anlatıp bitiriyorum. :)  

Kitap Yorumum

 Geldik sonunda benim yorumuma... :) Ben kitap için muhteşem güzeldi, elimden hiç bırakamadım, çok sürükleyiciydi diyemeyeceğim malesef... Kitaba eylülde başladım ekimde bitirdim. Hiç bu kadar uzayacağı, elimde bu kadar çok sürüneceği gelmezdi aklıma. Birde bu yazarda sonunu bitirememe var bence. Bir son yaratamadan yarım bitiriyor ve bu da kitaba boşuna okunmuşluk hissi veriyor. Açıkçası ben kitapta hiç yol alınmadığını hissettim. 
  Karakterlere gelirsek, onlar çok güzel işlenmişti zaten yazar karakter yaratmakta, onların hislerini okuyucuya da hissettirmekte çok başarılı... 
  Cath, çok içine kapanık bir kız. Yeni insanlarla tanışmayı hiç sevmiyor, bir düzen kurmuş ve kurduğu düzenin dışına çıkmayı hiç istemiyor. Herkese kapatmış kendisini, kendince duvarları var. Güvenme problemi çekiyor, sebebi de küçük yaşta annesi tarafından terk edilmek. Aslında Cath, çok güçlü bir karakter. Yalnızlığından güç buluyor, yalnız olmayı kendisi istiyor.
 Kitapta en çok Levi ile konuşmaları hoşuma gitti, okudukça güldüğüm yerler oldu.:) Ayrıca annesine ne kadar kızgın olsa da yine de onu yanında istiyor olması, içinden hala kendisine bile itiraf edemediği annesine muhtaçlığı çok güzeldi. Kaldığı yurtta sırf yemekhanenin nerede olduğunu bilemediği için 1 ay boyunca odasında abur cuburlarla karnını doyurması da bi o kadar dikkat çekiciydi.:) Bence gerçek hayatta da bu kadar utangaç insanlar illa ki vardır bir yerlerde ...
  Levi'ye gelirsek, evet çok çabaladı Cath için ama ondan çabuk umudunu kesiyordu. Halbuki Cath'in birine ısınması, sevmesi, duygularını anlayabilmesi zaman isteyen bir şeydi.
Levi, ne kadar arkadaş canlısıysa, Cath o kadar yalnızlığını seviyor. Levi ne kadar kitap okumayı sevmiyorsa, Cath o kadar kitap okumayı seviyor. Levi ne kadar çok ilişki yaşamışsa, Cath o kadar deneyimsiz. Levi ne kadar partilere gitmeyi seviyorsa, Cath o kadar yurdumda oturayım, Simon Snow için bir şeyler yazayım kafasında... Daha bunlar gibi bir çok zıt huyları var ama her şeye rağmen birbirlerini aslında tamamlıyorlar. Aslında iki aynı karakterin beraber olması bana göre çok sıkıcı. Farklı karakterler her zaman birbirlerine farklı şeyler kazandırırlar.
  Wren ise yaramaz kız kardeş... Başına her zaman yeni işler açan bir kızdı. Yeri geldiğinde çok fazla bencil bir kızdı ve bu bencilliği beni çok kızdırıyordu. Cath'i sırf yeni hayat kurmak için çok ihmal etmişti. Babalarına karşı da çok büyük bencillik yapıyordu. Biraz sorumsuzluğu vardı ama Cath, ne olursa olsun onu çok fazla seviyordu. İkiz olmalarına rağmen Cath ablalık ve annelik yapıyordu ona...
  Reagan'da uçarı bir kızdı. Cath'e yemekhaneyi gösteren oydu ve yurttaki tek arkadaşıydı Cath'in. Zaten kendi halinde olan, öyle her şeyi umursamayan, yurda fazla gelmeyen bir kızdı. Kendine has bir karakterdi ve onu da sevdim... Rahatlığı, hayata boşvermişliği hoşuma gidiyordu.
  Zaten kitaptaki karakterler çok güzel işlenmişti, onları sevmemek imkansızdı.
Ama Cath'i bir başka sevdim. Bu kitapta herkes Levi'nin, Cath için çok emekler harcadığını düşünmüş ama bence çok emek harcamadı. 
Hani bir emek harcayarak birini kazanmak var, birde kolay kazanmak var. Levi öyleydi, Cath onu istediği için şans veriyordu yoksa Levi, o şansı emek vererek kazanmıyordu. Uğraştı illa ki bir şeyler için ama yine de onlar bana göre basit şeylerdi sanırım ben daha büyük şeyler istiyorum... :) 
  Kitap orta şekerliydi bence hani okunsada olur okunmasada olurdu... Okusanız bir şey kazanmazsınız, okumasanız da bir şey kaybetmezsiniz. İlla da tavsiye edeceğim bir kitap değildi. Benim yorumum bu kadardı, umarım faydalı olmuştur kitap için düşüncelerim... 
  Çok çok iyi bakın kendinize... Bol okumalı günler, saatler diliyorum. Hoşça kalın... :) 

Kitaptan Alıntılar

 ''Nasıl devam edeceksen öyle başla.''

 ''Bir şeyden hoşlanmadığına karar vermek için önce onu denemen gerekir.''

 ''Ben insanları öylesine öpmem. Öpücükler benim için basit şeyler değildir.'' 

 ''Ama ben bu olaydan olumsuz etkilenmedim. Ben izin vermedikçe hiçbir şey beni olumsuz etkileyemez.''

1 yorum:

Opencart Modülleri dedi ki...

Selamlar, sizlerden bir ufak ricam olacak bizler de sizler gibi site yapanlardanız sitemize girerek bize destek olur musunuz rica etsem. Opencart global

Yorum Gönder

 

Frambuaz Tadında Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review