27 Kasım 2016 Pazar

Adınla Çağır Beni Kitap Yorumu

Gönderen Sibel Deliorman zaman: 12:52:00
Arka Kapak
  Aşk birden çıkar insanın karşısına; yakalamak ya da ıskalamak size kalmış. Bazen aşık olduğunu anlamazsınız, bazen de anlasanız bile onu tutmak, kendinize saklamak zordur.
  Adınla Çağır Beni, delikanlılık çağındaki bir gençle, ailesinin yazlığında kısa süreliğine kalmaya gelen bir konuğun arasında gelişen beklenmedik, bir o kadar da güçlü aşkın öyküsü. Sevdiği kişiyi sadece bedeninin değil ruhunun da bir parçası yapmanın etkileyici bir tasviri.Saf tutkunun dönüştürücü etkisini olağanüstü bir üslupla kaleme alan Andre Aciman, iki erkeğin gözlerinden damarlarına akan bir aşkı okuyucuya yaşatıyor. Adınla Çağır Beni, ince detaylarıyla insanı saran bir roman.

Kitap Konusu

 Herkese merhaba :)) Yine geldim, bir kitap yorumuyla buradayım... Ama konusuna ve yorumuma geçmeden önce burada beni okuyanlarla yada tesadüfen benim yazıma denk gelen insanlarla bir şeyler paylaşmak istiyorum. Bazen hiç bir şeye vakit bulamıyorum, kitap okumaya bile ve bu beni çok fazla üzüyor. Bu sene son senedeyim ve tez konum var. Sadece tez kitaplarından bir şeyler okumam gerekiyor. Eve geldiğimde yorgun oluyorum ve bir tek ders notlarını çıkarabiliyorum... Bazen kendi hayatımda kaybolmuş gibi hissediyorum. Bir yerlere gidip saatlerce hiç bir şey düşünmeden yürümek istiyorum... 

  Kitaplarım karşımda ve onları bitiremediğim için her ay kitap alamamak beni çok üzüyor. Eğitim sisteminin bu şekilde olmasından da defalarca nefret ediyorum. Üniversite bile olsa çok fazla sıkıyorlar ve çok fazla sorumluluk dayatıyorlar. Birde bana bu yetmez gibi Oriflame işine girdim!:D Hayaller ve hayatlar oldu tam anlamıyla o işte... Tuttuğum her şey elimde mi kalıyor bilmiyorum. Ama bildiğim tek bir şey hiç bir şeye yetişemiyorum. Bari bu blogum elimde kalan tek umudum diye buradaki umutlarımı hiç kaybetmek istemiyorum en azından ayda bir bile olsa bir kitap yorumu paylaşmak istiyorum... Biliyorum birilerine mutlaka ulaşıyordur yorumlarım ve birileriyle aynı zevkleri, aynı düşünceleri paylaşıyoruzdur ve bu da beni mutlu etmek için yeter de artar bile... :))) Şimdi içimi herhangi birinize döktükten sonra konusuna geçebilirim. 
  Arka kapak yazısından da anlaşıldığı gibi iki erkeğin aşkı anlatılıyor. Bu tarz bir şeyleri merak etmiyorsanız hiç elinize almayın derim şahsen ben bazı şeyleri okumakta zorlandım... Kesinlikle herkesin hayatına kimse karışamaz düşüncesindeyim. :))) Ama işte yinede okurken farklı oluyor, bilmemek daha iyiydi benim için... 
Ana karakterlerimizden biri olan Elio 17 yaşında ve ailesiyle beraber İtalya'nın Riviera'sında yaşıyor. Gayet bilgili ve kültürlü bir çocuk. Ailesininde gayet hali vakti yerindedir. Villalarında her yaz profesör olan babasının yazar arkadaşlarını ağırlarlar. Evde sürekli edebiyat ve sanat konuşulur. Ailenin akşam yemekleri de hep kalabalıktır. Bir yaz eve, kitabını yazmak için Oliver gelir ve Elio'nun da hayatı böylelikle değişir. Aralarında bir aşk başlar. 
Kitapta çok bir olay bulunmamakla beraber sadece bu iki aşık anlatılmıştı o yüzden size konusundan fazla bahsetmeyeceğim merak edeniniz varsa alıp okusun belki seveceğiniz bir roman  olur. Şimdi kendi yorumumla devam edeceğim... :)

Kitap Yorumum
 Ben kitabı aslında çok sevemedim. .Çok karışık geldi bana kitap yada ben çok karışık dönemimdeyim bilmiyorum ama kesinlikle benim sevebileceğim bir konusu yoktu. Bir kere Elio daha 17 yaşında... Bu yaştaki çocuğun kimliği bile oturmamışken eşcinselliği tatması, bilmesi bana çok saçma geldi. İkisi de eğer olgun olsalardı belki o zaman daha yerinde olabilirdi. 
Kitap, Elio'nun ağzından yazılmıştı. Ben kitaba kısacası hiç bağlanamadım daha fazla olumsuz yorum da yapmak istemiyorum. Çok olaylar durağandı, karakterler çok soyut kalmıştı. Mesela Elio'nun karakteri sadece Oliver'i düşünmekten ve fantazi kurmaktan yaratılmıştı. Oliver'in, sadece kitap yazmaktan ve Elio'ya yaklaşıp yaklaşmamaya karar vermekten ibaretti. Elio'nun anne babası zaten ortalarda çok fazla gözükmüyordu, onlar kendi aile sohbetlerinde sadece varlardı. O yüzden tam karakterlerde oturmamıştı ve çok fazla soyutlardı. 
Umarım merak edenleriniz okurlar ve beğenirler.:) Ben daha fazla kitap hakkında yeni yazılabilir inanın ki bilmiyorum... 
 Hepinize bol okumalı günler diliyorum... Hoşçakalııın. :) 


1 yorum:

Aleyna Can dedi ki...

Merhaba! Benim bir çevre blogum var ve bu blogta çevre hakkında her türlü bilgiyi paylaşıyorum. Siz de destek amaçlı sitemizi izleyerek bize destek olur musunuz? Link: https://aleynacan05.blogspot.com/

Yorum Gönder

 

Frambuaz Tadında Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review